Łukasz Gawroński / Error

Galeria Fotografii ZPAF / ul. Św. Marcina 4 / Wrocław

Związek Polskich Artystów Fotografików / Okręg Dolnośląski

9.11.2023 – 3.12.2023

Przebodźcowany codziennymi impulsami, w nieustannej pogoni za nowym lepszym jutrem, czasami przytomnieję, zwalniam i wchodzę w tryb jałowy. Przez krótką chwilę kontempluję rzeczywistość, skupiając uwagę na tym co wydaje się błahe, nieistotne, wadliwe i zapomniane. „Error” to ryzykowny eksperyment stworzenia kompilacji, skromnej syntezy wszystkiego co interesuje mnie w fotografii peryferyjnej, osobistej i nieocenzurowanej. To sposób patrzenia, specyficzna percepcja i próba skatalogowania zjawisk, krajobrazów, architektonicznych splątań i zaskakujących sytuacji, czyli wszystkiego tego, co w pośredni sposób wpływa na nie tylko mój mental, ale czego staramy się nie dostrzegać.

Na wystawę składa się wybór 55 fotografii popełnionych w latach 2018 – 2023. Wydarzeniu towarzyszy premiera zina pt.: „Error”.

 

 

Marcin Wiktorski, kurator wystawy:

Fotografie Łukasza Gawrońskiego oferują widzowi możliwość swobodnego wyboru interpretacyjnego. Można zauważyć życzliwy stosunek autora do rzeczywistości, nierzadko postrzeganej z przymrużeniem oka. Ma on swój własny program wyczuwalny w pracach, wytworzony przez wysublimowane spojrzenie. Doskonale analizuje kondycję naszego społeczeństwa i jego otoczenia, w którym obecne są nadal pozostałości minionej wielkości i pogardzanej dziś estetyki. Autor ma jasno sprecyzowane oczekiwania w stosunku do rzeczywistości. Trafia w punkt, wyłapując interesujące go obrazy, które dzięki niemu stają się widoczne także dla widza. Sprzedaje więc pewną wizję, w której świat przestaje być prowizoryczny, a znaczenia łatwe do sprecyzowania. Wydawać by się mogło, że często uwagę artysty przykuwają przypadkowe zbiegi okoliczności, ale transparentność i konsekwencja, z jaką je utrwala, świadczy o determinacji i wierności własnej wizji świata. Fotografie Łukasza Gawrońskiego są więc historią opowiedzianą sotto voce, półgłosem; dokumentacją zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie. Autor zupełnie odcina się od estetyki mainstreamowej, nie odpowiadając tym na potrzeby inteligencji silikonowej, tylko pokazując własną drogę.

Galeria Fotografii ZPAF / ul. Św. Marcina 4 / Wrocław

Związek Polskich Artystów Fotografików / Okręg Dolnośląski

9.11.2023 – 3.12.2023