Off the screen_publikacja

Od 2009 roku portretuję reżyserów przyjeżdżających do Wrocławia na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Od pierwszego trzasku migawki spotkania z artystami odbywają się w inspirujących przestrzeniach wrocławskiego hotelu Monopol. Luźnym i niezobowiązującym zdjęciom sprzyja letnia aura miasta Wrocławia, ale przede wszystkim niezwykła atmosfera udzielająca się wszystkim uczestnikom święta kina. W 2016 roku ukazał się album „Off the screen”, podsumowujący ten wieloletni cykl. Poza fotografiami, w wydawnictwie znalazły się teksty krytyka filmowego Rafał Syski, kuratora i historyka sztuki Adama Mazura, dyrektora festiwalu Romana Gutka oraz jeden, mojego autorstwa, opisujący od kuchni pracę nad cyklem i wrażenia ze spotkań z niezwykłymi twórcami kina z całego świata.

Najprzyjemniejszym dla mnie, a zarazem kulminacyjnym momentem pracy nad tym dziełem, było układanie ponad 240 fotografii w zwartą, spójną opowieść:

Autorzy: Lukasz Gawroński, Rafał Placek, Macek Kulczyński
Projekt graficzny albumu: Sylwia Cegielna
Edycja zdjęć: Dominik Herman
Produkcja: Andrzej Wójtowicz
Wydawca: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Backstage: Przestrzeń Sztuki Studio Pawilon, Wrocław

Szczególne podziękowania należą się dla Andrzeja Wójtowicza za bezsenne noce, poświęcenie zdrowia dla sprawy ale przede wszystkim za determinację i upór w doprowadzeniu przedsięwzięcia do szczęśliwego finału, oraz dla Romana Gutka, ojca założyciela Stowarzyszenia Nowe Horyzonty za zaufanie oraz tzw. kropkę nad „i”, bez czego nasza kilkuletnia praca nie miałaby takiego rozmachu.