Leszek Możdżer & Immanuel Kant / Opera Wrocławska.
Wielka radość. Kolejna odsłona mojej wieloletniej współpracy z wybitnym pianistą i kompozytorem Leszkiem Możdżerem. Tym razem na zlecenie Opery Wroclawskiej stworzyliśmy afisz spektaklu „Immanuel Kant”. Opera ta oparta jest na głośnym dramacie Thomasa Bernharda, a Leszek napisal do niej muzykę. Pokazy odbędą się 25 i 26 listopada 2018 w ramach Festiwalu Oper Współczesnych. A zatem: kto lubi, ten do opery!

Sesja zrealizowana w Studio Pawilon we Wroclawiu.
Konsultacja stylistyczna: Linda Parys.
Asystenci: Katarzyna Berbas, Gracjan Donarski.
Produkcja Grażyna Górka, Dorota Wink.
Kostium: Ewa Minge.


Maciej Cierzniak / 30ty Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
2009 rok…daawno temu. Wiele od tego czasu zmieniło się. W życiu, w mieście, w Polsce i na świecie. Nawet teatr muzyczny Capitol już nie ten (teraz ładniejszy, większy, i ładnie pachnie). Co dopiero PPA. Na zdjęciu Maciej Cierzniak. Też już gdzie indziej zbiera oklaski. A jednak jakiś sentyment w człowieku tkwi. Kto pamięta wieczory w klubie teatralnym „Ośrodek” Przemka Paśko, ten wie o co cho.

Romeo i Julia albo Marek i Izadora / Opera Bałtycka.
Kolejna historia z archiwum. Parę lat temu realizowałem cyklicznie dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku premierowe plakaty spektakli. Dyrektorem Opery był wtedy Marek Weiss a ponieważ wszystko to już wspomnienie, to mogę nareszcie zdradzić, że do portretu zapozowała autorka choreografii tytułowego baletu  (a prywatnie żona dyrektora) – Izadora Weiss.


Lubię książki Biura.
Biuro Literackie jest niezależnym wydawnictwem od 1996 roku zajmującym się upowszechnianiem w kraju i za granicą polskiej literatury, jej twórców oraz książek. Propaguje czytelnictwo, inspiruje międzynarodowe kontakty, wymianę artystyczną, dialog międzykulturowy i przybliża dorobek literatury światowej. Każdego roku nakładem Biura ukazuje się około czterdziestu pozycji, prezentujących panoramę polskiej i światowej literatury.
Prezentowane zdjęcia to min. plakat i fragment kalendarza, którego tematem było propagowanie książek pośród przedstawicieli różnych zawodów rzemieślniczych i branży usługowej, nie kojarzonych na co dzień z czytelnictwem.




Krzysztof Zanussi Revisited / Museum of Modern Art, New York.
Plakat zapowiadający przegląd filmów Krzysztofa Zanussiego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Sławek Jaskułke, Sea.
Przy okazji realizacji klipu zapowiadającego płytę trójmiejskiego pianisty Sławka Jaskulke pt.:”Sea”, zrobiliśmy kilka zdjęć.

Madame Curie, Opera Bałtycka.
Fantastyczne widowisko, niezwykła produkcja. Spektakl Opery Bałtyckiej „Madame Curie” odbił się szerokim echem za granicą i zebrał znakomite recenzje. Jednocześnie jest to jeden z moich ulubionych plakatów teatralnych. Pamiętam, że straszna była przy nim rzeźba, ale ostatecznie to szaleństwo chyba jest tu odczuwalne. Mój skromny wkład poza samym zdjęciem w efekt końcowy to pomysł na zapisanie słowa MADAME w 2 wierszach. Asystował Rafał Placek, plakat zaprojektowała Magda Peszkowska. Koncepcja Marek Weiss, Łukasz Gawroński. Na życzenie fotografa oszalała Anna Mikołajczyk – odtwórczyni głównej roli.


Bartek Porczyk, Smycz. Teatr Polski we Wrocławiu.
„Smycz” – monodram Bartosza Porczyka w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Grany nieprzerwanie od 2006 roku do dziś (2017r.) na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego, jest we Wrocławiu przedstawieniem kultowym. W tym spektaklu (który z powodzeniem mógłby być nazwany widowiskiem muzycznym) Porczyk wciela się w różnorodne postacie, tworząc za każdym razem kreację doskonałą. Cyt. Marta Kaprzyk.

Charakteryzacja:Agnieszka Jasiniecka wg koncepcji Bartka Porczyka.
Projekt plakatu: Maciej Glinka.

Piotr Czajkowski, Eugeniusz Oniegin. Opera Bałtycka.
Kolejne przykład ciekawego wyzwania z dziedziny plakatów teatralnych, kiedy to trzeba w zmaterializować nie zawsze precyzyjne oczekiwania reżysera. Mamy zatem scenerię zimową, najchętniej Syberia a bohaterka jest naga w związku z tym prawdopodobnie nie żyje. Przepis na zimę w środku wiosny: fototapeta i trochę mąki. Dodatkowo zamiast poduszki kamień z parkingu koło budynku Opery (sesja odbyła się na sali prób) a ziemia z doniczki. Wydaje mi się, że niewzruszenie zapozowała Marta Świderska.


Fiodor Dostojewski, Idiota. Teatr muzyczny Capitol we Wrocławiu.


A Chorus Line. Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.


Chłopiec z żabą.
Chłopiec z żabą, obraz Bartka i Piotra Bartos wygrał konkurs skierowany do artystów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem: „Powiększenie” na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (2014r.) Poniżej oficjalny plakat zaprojektowany przez Agatę Bartos, do którego zostało wykorzystane moje zdjęcie ( 100 proc kadru! ).
Z tym zdjęciem związana jest historia. Kiedy Bracia Bartos zabrali się jesienią 2013 za ostateczny montaż materiału o chłopakach myjących szyby samochodowe przy centrum handlowym Magnolia, postanowiłem pokazać im jedno ze zdjęć, które kiedyś zrobiłem w tym samym miejscu. Okazało się, że przedstawia jednego z ich głównych bohaterów. Sytuacja miała miejsce latem 2009r., na miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć do filmu, kiedy jeszcze nie znaliśmy się! Cóż za magiczny zbieg okoliczności. To się musiało dobrze skończyć, a właściwie to się dopiero zaczyna:-) Przy okazji nadmienię, że muzykę do tego niezwykłego dzieła skomponował duet Kasia Borek i Wojtek Orszewski.


Stefan Żeromski,Dzieje grzechu. Reż. Anna Kękuś-Poks. Teatr Muzyczny Capitol we Wroclawiu.
Adaptacja skandalizującej książki „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego (albo złośliwie: „Gdzie jest Grzechu”) na deskach teatru muzycznego Capitol była jedną z ambitniejszych propozycji starej sceny  tzn. przed przebudową obiektu. Wbijało w krzesło rewelacyjne, ocierające się o ekshibicjonizm, aktorstwo Justyny Szafran jak i szeregu towarzyszących jej postaci. Oszczędna, sugestywna scenografia z epoki. Całość okraszona muzyką Krzesimira Dębskiego. Plakat, (wyst. Konrad Imiela, Justyna Szafran, Wojciech Medyński) w klimacie przedwojennych anonsów filmowych, zaprojektowany został przez Macieja Glinkę.


Richard Strauss, Salome. Opera Bałtycka w Gdańsku.
Spektakl w reżyserii Marka Weissa, choreografia Izadora Weiss.
Na zdjęciu Ciało Salome – Franciszka Kierc.
Projekt plakatu: Magda Beneda.
Asystent sesji: Rafał Placek.

Sergiusz Prokofiew, Kopciuszek. Opera Bałtycka w Gdańsku.
Kopciuszek to Spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca (BTT) w choreografii Eugenio Scigliano. jest to Współczesna wersja (akcja rozgrywa się na przełomie lat 30. i 40. XX wieku w scenerii fabryki) Kopciuszka do muzyki Sergiusza Prokofiewa.
Uwielbiałem zlecenia dyrektora Marka Weissa na kolejne plakaty reklamujące spektakle Opery Bałtyckiej i Bałtyckiego Teatru Tańca. Pan Marek konsekwentnie stawiał na formułę fotograficzną projektu wychodząc z założenia, że zachęci i przybliży ku sztuce wysokiej młodsze roczniki.
Ciekawy był też proces produkcyjny tych sesji. Na starcie zazwyczaj ledwie zarys koncepcji, którą trzeba było za każdym razem cierpliwie wydobywać z zakamarków fantazji dyrektora. Zawsze minimum środków wyrazu, oszczędność rekwizytów (będących najczęściej na wyposażeniu Opery), modelami niezmiennie zostawali artyści Opery: soliści i tancerze. Niestety nie pamiętam czyje to były nogi, zapewniam za to, że prawdziwe.
Koncepcja: Marek Weiss
Projekt plakatu: Magda Beneda
Postprodukcja: Magda Peszkowska
Asystent sesji: Rafał Placek.

Magda Kumorek / Bolesław Leśmian. Śmiercie.
Śmiercie”Sesja zdjęciowa zrealizowana jako ilustracja do płyty ” Śmiercie ” Magdy Kumorek. Magda na swoim debiutanckim krążku zaprasza do świata poezji Bolesława Leśmiana. Byłem tam z nią przez chwilę rejestrując aparatem coś czego nie da się uchwycić)). Cytując artystkę: ” pomimo tego, że tematyka utworów krąży wokół śmierci, odbiorca melancholii znajdzie tu mało. „Śmiercie” to raczej wadzenie się z tym co nieuchronne, radość z życia i kilka nut z przytupem w tle „. Producentem muzycznym i zarazem autorem aranżacji do wszystkich utworów zaśpiewanych przez Magdę jest genialny Piotr Dziubek. Premiera płyty 27.01.2014
Sesja fotograficzna z udziałem:
Łukasz Gawroński, zdjęcia
Agnieszka Jasiniecka, make up
Miłosz Poloch, asystent nr 1
Janek Zawadiacki, asystent nr 2
Agnieszka Kozak, producent
Projekt graficzny: Magdalena Peszkowska


Eurazja, balet Izadory Weiss. Teatr muzyczny Capitol we Wrocławiu.
To był piękny spektakl tańca współczesnego, z niezwykłą oprawą muzyczną, na którą składały się harmonijnie powiązane utwory kilkunastu autorów od Jana Sebastiana Bacha po Nigela Kennedy. Izadora Weiss, autorka choreografii, potrafi łączyć ze sobą pozorne sprzeczności. Prostotę rysunku scenicznego misternie przeplata drobiazgowo przemyślanym i dopieszczonym gestem tancerzy. Można powiedzieć, że Eurazja stanowiła przełom w podejściu do choreografii prezentowanej w Capitolu, która do tej pory była tłem dla solistów i aktorów. Teraz tancerze zaistnieli w pierwszym szeregu obsady.
Na zdjęciu Michał Łabuś i Franciszka Kierc.


Wojciech Misiura, Roman Komassa, Jacek Przybyłowicz – Men’s dance. Spektakl baletowy w Operze Bałtyckiej.