Bio

Łukasz Gawroński

Fotograf popkultury: na zamówienie polskich magazynów i czasopism portretuję ludzi wyjątkowych, wyraźnych, opiniotwórczych, ale także celebrytów. Jestem autorem okładek do książek, albumów muzycznych i plakatów realizowanych na zamówienie artystów, autorów i instytucji związanych z kulturą.

W fotografii komercyjnej specjalizuję się w portretach biznesowych na potrzeby branży employer branding – kampania rekrutacyjna McDonald’s Polska, do której realizowałem sesję zdjęciową na zlecenie MJCC, zdobyła wyróżnienie na gali EB Kreator w 2018 roku. Drugą preferowaną tematyką jest set design i fotografia obiektów zlecana przez dizajnerów z myślą o promocyjnych (reklamowych) publikacjach w sieci, np. w mediach społecznościowych i www.

Ironiczny dokumentalista – przez wiele lat prowadziłem blog: spacerkiem.blogspot.com. Był to zapis codziennych konfrontacji z przaśną polską rzeczywistością. Ludzie bliscy i dalsi, okruchy, plamy i resztki, zakamarki, widoki i sytuacje czyli wszystko to co nas otacza zarejestrowane z użyciem klasycznych aparatów analogowych kompaktowych a następnie opatrzonych osobistym komentarzem autora w wersji polskiej i angielskiej. Społeczeństwo polskie w dużej mierze tkwi mentalnie w poprzedniej epoce – z oporem albo dla odmiany zbyt chciwie podlega procesowi modernizacji, cyfryzacji stąd pomysł na zastosowanie tradycyjnej technologi materiałów światłoczułych czyli tzw. negatywów. Obecnie ciężar gatunkowy tego tematu przejął instagram. https://www.instagram.com/lookgawron/?hl=pl

Jazzfan – przez dziesięć lat współpracowałem z miesięcznikiem Jazz Forum, realizując sesje fotograficzne na okładki magazynu ( Leszek Możdżer, Pat Metheny, Piotr Wojtasik i wielu innych) jak również dokumentując klubowe koncerty, festiwale oraz wydarzenia związane z muzyką jazzową. Obecnie we współpracy z producentem profesjonalnego sprzętu fotograficznego Leica przygotowuję album antologię polskiego jazzu pt.: All that Jazz“.

Kinomaniak – jestem współtwórcą projektu fotograficznego OFF THE SCREEN, w ramach którego, co roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, portretuję najważniejszych autorów światowego kina. W 2016 roku ukazał się album fotograficzny „OFF THE SCREEN”, podsumowujący 8 lat pracy nad materiałem. W albumie znalazło się w sumie ponad 240 fotografii, teksty Adama Mazura, Rafała Syski jak również mojego autorstwa zatytułowany „Off the screen – Poza schematem”.

Underground – jestem nieśmiertelnym członkiem oddolnej inicjatywy kreatywnej: ALTER.NACJA, w ramach której realizujemy eksperymentalne formy video art. Grupa debiutowała spektaklem: „ Posłuchaj, to trzeba zobaczyć” na Festiwalu Sztuki Alternatywnej Podwodny Wrocław w czerwcu 2014. Kolejnym naszym wytworem był video art do utworu „Sea” jazzowego pianisty Sławka Jaskułke, promującego płytę pod tym samym tytułem. Mam nadzieję, że jeszcze nie pokazaliśmy ostatniego obrazu.

Rebel Babel Ensemble. Funkcja: producent wykonawczy wrocławskiego artysty, muzyka, kompozytora Łukasza L.U.C Rostkowskiego, założyciela międzynarodowej orkiestry orkiestr dętych Rebel Babel Ensemble. Jest to  zarazem platforma spotkań muzyków i kompozytorów. Celem projektu jest kreowanie dialogu, łączenie różnych stylistyk i kultur, amatorów i zawodowców, przaśności i futuryzmu. Poprzez koncerty, wydarzenia publiczne, wideoklipy, flashmoby proponujemy społeczeństwu pozytywne wibracje, unowocześniamy tradycję, a także docieramy do sfer wykluczonych z Kultury. Działamy na rzecz promocji Wrocławia i województwa dolnośląskiego jako Fundacja Kulturalna Per4m w ramach współpracy z Europejską Stolicą Kultury 2016, Wrocław.

Jestem współwłaścicielem studia fotograficznego Pawilon.

Wystawy:

-Instytut Kultury Polskiej w Pradze

-Instytut Kultury Polskiej w Sztokholmie,

-Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie,

-Fabryka Trzciny w Warszawie,

-Opera Bałtycka w Gdańsku,

-Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu,

-Galeria Kordegarda w Warszawie,

-Spichlerz Sztuki w Wejherowie,

-Fundacja Salony, Zielona Góra,

-Festiwal Podwodny Wrocław/Industrial Art

-Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wrocław.

-III edycja festiwalu W Ramach Sopotu, wystawa indywidualna.

W Pawilonie Polskim na World Expo w Szanghaju zaprezentował serię portretów osobistości polskiej kultury pt.: „Polska się uśmiecha”.

Finalista Grand Press Photo 2013.

zdjęcie autora: Paweł Klein, 2018r.