Portrety reżyserów MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2017

To już dziewiąta edycja portretowego wyczynu, który we Wrocławiu realizuję na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty do spółki z fotografami Maćkiem Kulczyńskim i Rafałem Plackiem. Rozwija się ten nasz projekt i nabiera rumieńców a czasami zadyszki. Pomimo, że tyle lat upłynęło od mojego pierwszego sfotografowanego reżysera jakim był Tsai Ming Liang, do tegorocznego – 90tego z kolei – Gaston Solnickiego, zasadnicze cechy tej galerii pozostają niezmienne: czarno-białe kwadraty i niczym nieskrępowana swoboda. Myślę, że dzięki temu całość tworzy tak spójny, ponadczasowy charakter.
Logistyka i wsparcie: Dream Team Karolina Kapusta i Patrycja Konieczna
Podziękowania dla Hotelu Monopol za przestrzeń i gadżety.

Hlynur Pálmason / Urodzony w 1984 roku w Islandii, mieszkający w Kopenhadze reżyser, scenarzysta, producent, fotograf. Absolwent Danish National Film School, twórca nagradzanych filmów krótkometrażowych, autor niezwykłych cykli fotograficznych dokumentujących islandzkie życie. Zimowi bracia to jego pełnometrażowy debiut. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.

Bruce La Bruce /Urodzony w 1964 roku w Southampton w Kanadzie jako Justin Stewart. Pisarz, fotograf, reżyser filmowy. Studiował filmoznawstwo na uniwersytecie w Toronto. Publikował m.in. w queer-punkowym magazynieJ.D.s. Zasłynął jako twórca skandalizujących filmów łączących estetykę kina niezależnego z konwencją produkcji porno. Bohater dokumentuOrędownik gejowa, zrealizowanego w 2011 roku przez Angélique Bosio. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.

Daniela Vega /odtwórczyni głównej roli w filmie Sebastiána Lelio „Fantastyczna kobieta”.

Dawid Lowery / Amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta urodzony w 1980 roku w Milwaukee, od ósmego roku życia zamieszkały w Teksasie. Jego pierwszy samodzielnie zrealizowany film pełnometrażowy St. Nick zaprezentowano na festiwalach na całym świecie, w tym na Sundance, dokąd Lowery powrócił w 2013 roku z Wydarzyło się w Teksasie. Trzy lata później zrealizował we współpracy z Disneyem superprodukcję Mój przyjaciel smok z udziałem samego Roberta Redforda. Na festiwal do wrocławia przyjechał ze swoim nowym obrazem ” A Ghost Story”. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.

Gastón Solnicki / Urodzony w 1978 roku w Buenos Aires argentyński reżyser o polskich korzeniach. Początkowo kształcił się, by zostać kucharzem, następnie wyjechał do Nowego Jorku studiować fotografię i film. Prócz krótkich form stworzył do tej pory trzy filmy pełnometrażowe. Debiutancki Süden (2008) i poświęcony własnej rodzinie dokument Papirosen (2011) doceniono na międzynarodowym festiwalu filmów niezależnych BAFICI w Buenos Aires. Najnowszy, Sinobrody, pokazywano na MFF w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI w sekcji Orizzonti. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty. Hadas Ben Aroya / Izraelska reżyserka i aktorka. Jurorka tegorocznej edycji festiwalu.

João Pedro Rodrigues urodził się w 1966 r. w Lizbonie, gdzie najpierw studiował biologię (chciał zostać ornitologiem), a następnie film. Od czasu pełnometrażowego debiutu, pokazywanego w Wenecji O Fantasma, po nagrodzonego w Locarno Ornitologa, jego filmy charakteryzuje zmysłowość i bogactwo artystycznych odniesień. Najbliższym współpracownikiem Rodriguesa jest scenarzysta i scenograf, a niekiedy współreżyser João Rui Guerra da Mata, z którym wspólnie stworzyli Gdy ostatni raz widziałem Macao, pokazywany podczas 13. MFF Nowe Horyzonty. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.
Laura Schroeder – urodzona w Luksemburgu reżyserka filmowa i teatralna, studiowała w Paryżu i Londynie. W 2009 roku wraz z kompozytorem Pascalem Schumacherem zrealizowała projekt Luxtime – Jacques Tati Revisited, który zaprezentowała na festiwalu teatralnym w Awinionie. Zadebiutowała przygodowym filmem dla młodzieży The Treasure Knights – The Secret of Melusina. Jej drugi film pełnometrażowy, Barrage, można było obejrzeć w lutym na festiwalu w Berlinie. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.
Rayhana. Aktorka teatralna i filmowa przez wiele lat związana z teatrem Béjaïa w Algierze, dla którego także pisała i reżyserowała. Zmuszona do wyjazdu z kraju z powodów politycznych, pod koniec lat 90. zamieszkała w Paryżu. W 2009 roku paryski Maison de Metallos wystawił jej sztukę Nadal kryję się z paleniem, która cieszyła się ogromną popularnością i za którą rok później dwóch fundamentalistów zaatakowało ją na ulicy. Ekranizacja Nadal kryję się z paleniem to filmowy debiut Rayhany. Cyt. MFFTM Nowe Horyzonty.

Zdjęcie inspirowane plakatem do nowego dzieła fińskiego reżysera Aki Kaurismäkiego “Po drugiej stronie” (“The Other Side of Hope”). Na zdjęciu bohaterowie filmu: Sherwan Haji oraz Sakari Kuosmanen. Obraz nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię, to zaskakujący komediodramat o syryjskim uchodźcy szukającym nowego domu w Helsinkach.